top of page

r i č a r d a s  III

pagal William Shakespeare pjesę

Premjera 2025 m. Lapkričio 14,15,16 d. Klaipėdos dramos teatre

Didžioji scena

Trukmė ... min | N-16​ | Dviejų dalių spektaklis

 

režisierius / dramaturgas: Artūras Areima

scenografas : Oles Makukhin

kostiumų dailininkė : Valdemara Jasulaitytė

šviesų dailininkas : Eugenijus Sabaliauskas

video menininkas : Kristijonas Dirsė

kompozitorius : 

vaidina : Mantas Bendžius, Karolis Maiskis, Laima Akstinaitė, Digna Kulionytė, Justina Vanžodytė, Monika Poderytė, Toma Gailiūtė, Valerijus Kazlauskas, Karolis Legenis, Rimantas Pelakauskas, Jonas Baranauskas, Jonas Viršila, Vaidas Jočys, Vidas Jakimauskas, Liudas Vyšniauskas, Regina Arbačiauskaitė, Linas Lukošius

 

Projektą finansuoja Lietuvos Kultūros taryba, Lietuvos Kultūros ministerija

Projekto partneriai Klaipėdos dramos teatras (AAT ir KDT koprodukcija)

Plačiai žinoma Viljamo Šekspyro pjesė „Ričardas III“ pasakoja apie negailestingo, manipuliatyvaus Glosterio hercogo iškilimą ir nuosmukį. Pjesėje atsispindi šiandieniniam pasauliui ypač aktualios temos - makiaveliška politika ir valdymo principai, nestabilaus, negailestingo ir nenuoseklaus valdymo padariniai, gebėjimas manipuliuoti kitais retorikos ir kalbos (propagandos) pagalba. Būsimo spektaklio komanda kels svarbius etinius ir filosofinius klausimus: ar blogis yra įgimtas, ar išugdomas? Kodėl žmones dažnai žavi ir traukia piktavališki veikėjai ir jų veiksmai? Ar kalbėdami apie šiandieninius įvykius naudojame kalbą produktyviai, kodėl tampa vis sunkiau atskirti patikimus žinių šaltinius? Ar tiesmuka ir primityvi agresoriaus propaganda netapo galingesniu įrankiu nei vakarų diplomatinė retorika?
 

Pasak filosofo Slavojaus Žižeko, ne kartą įvairiose publikacijose ir interviu plačiai pasisakiusio apie Ukrainoje vykstantį karą, šiuo metu galima įžvelgti grįžtančią kolektyvinę tendenciją žavėtis smurto veiksmais, palaikyti smurtaujančią pusę ir patį smurtautoją, kaip šiems laikams labai autentišką, herojišką figūrą. Nors ši idėja arčiausiai Ukrainos ir rusijos konflikto esančioms valstybėms atrodo absurdiška, pasak filosofo, šiuo metu putino vykdomą politiką vakarų kolektyvinė sąmonė dažnai priima kaip atsvarą neva JAV primestam kapitalistiniam, vartotojiškam, perdėtai diplomatiškam pasauliui. Pasak S. Žižeko, Europa kurį laiką gyveno tam tikrame saugumo „burbule” ir šiuo metu netgi vakarų mechanizmai, skirti užtikrinti taiką, dažnai tęsia smurto retoriką: dalis JAV ir vakarų Europos valstybių laikosi požiūrio, kad Ukraina negali laimėti vykstančio karo, todėl dėl taikos pasaulyje valstybių lyderiams reikėtų susėsti prie derybų stalo ir rasti kompromisą. Šiandien stebime dviprasmišką situaciją, kai diplomatiškas ir minkštas vakarų pasaulio pasipriešinimas ne tik nėra pakankamas karui sustabdyti, bet ir kelia abejones dėl galios pozicijų pasiskirstymo pasaulyje, kuriame buvo tvirtai tikima, jog karas Europoje negalėtų įvykti dar ilgus metus. Pasak būsimo spektaklio režisieriaus A. Areimos, šiuo metu pasaulis ir mūsų valstybė išgyvena ypač reikšmingą laikotarpį, kai iš naujo reikia permąstyti laisvės, demokratijos, saugumo, atsakomybės, savitarpio pagalbos sąvokas, todėl šias temas būtina pristatyti ir analizuoti visuomenėje kuo plačiau.

ATSILIEPIMAI SPAUDOJE : 

https://menufaktura.lt/naujienos/klaipedos-dramos-teatre-vyksta-pirmieji-nauju-spektakliu-zingsniai/

https://kdt.lt/naujienos/lapkriti-klaipedos-dramos-teatre-pirmieji-nauju-spektakliu-zingsniai/

bottom of page